Tüzük
Üyeler
Kurucu Üyeler
Sektörel Üyeler
Bireysel Üyeler
Fahri Üyeler
Organizasyon
Birimlerimiz
Üyelik Formu
Etkinliklerimiz
Eğitim - Bilgilendirme
Yazı - Makaleler
Biyogaz Enerjisi
Basında BiyogazDer
Haber - Duyurular
Basında Biyogazder
Biyogaz Enerjisi
Mevzuat
Yasalar
Yönetmenlikler
Yasa Taslağı
Uygulamalar - Örnekler
   
Etkinliklerimiz - İşletmelerde Gübre ve Biyogaz
Biyogaz Derneği olarak 16 aralık 2009 çarşamba günü Sayın belediye başkanı Bekir Keskin Bey'in destekleriyle Ödemiş Belediyesi'nde düzenlenen panelde yönetim kurulu üyemiz Sn Altan Denizsel (İşletmelerde Gübre Yönetimi ve Biyogaz konulu panelde) büyük baş hayvan gübresinin nasıl verimli bir hale dönüşeceği konusunda bilgi vermiştir.Düzenlenen paneli Sn Belediye Başkanı Bekir Keskin Bey,Sn  Ödemiş Kaymakam'ı Abdurrahman Koçoğlu ve birçok kamu kuruluşu ,çiftlik sahibi  katılımcı olarak izlemiştir.

Panelin Haber Hürriyetim - 21.12.2009 Tarihli medyada paylaşımı

Haberin orjinal sayfalarına ulaşmak için tıklayınız...

Ödemiş Belediyesi Biyogaz için atağa kalktı. İşe panelle start veren Başkan Bekir Keskin, "Bu projeler herkesi kazandıracak" dedi.

Ödemiş Belediyesi ve Biyogaz Yatırımlarını Geliştirme Derneği işbirliği ile düzenlenen “İşletmelerde Gübre Yönetimi ve Biyogaz” konulu panel Belediye Nikâh Salonu’nda çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.
Biyogaz konulu toplantıdaki panelistler Biyogazder Yönetim Kurulu Üyesi ve makine mühendisi Altan Denizsel, Ödemiş Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü ve yüksek makine mühendisi Ahmet Ilgın ile Ödemiş Belediyesi’nde görevli çevre mühendisi Uğur Kurtuluş oldu.

Çok sayıda davetlinin katıldığı panelde ilk olarak söz alan Ahmet Ilgın bölgede hayvan sayısına bağlı olarak biyogaz enerjisi potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek; “Büyükbaş hayvan sayısı çok fazla olduğundan süt üretimi de yüksek. Bir dönem küresel ısınmanın sebebi bu inekler olarak gösterildi. Bunların atıklarının çürümesi sera gazı etkisi yapıyor. Arıtma tesisimiz bitiyor, suyun içindeki kirli maddeler alınıyor fakat çıkan çamur patojen etkili. Bunun depolanabilmesi için çürütülmesi gerekiyor. Bunun çözümü de biyogaz tesisidir.
Nüfusun artışıyla, bu artan nüfusun ihtiyaçları da artıyor. Bununla birlikte birçok ihtiyaç göz önüne çıktı, özellikle fosil yakıtların sera etkisi ve rezervlerin giderek azalması yeni arayışlara yöneltti. Biyogaz dediğimiz evsel atıklar ön plana çıktı” dedi. Ilgın bu açıklamalardan sonra biyogaz tesislerinin teknik bilgilendirmesini ve nasıl çalıştığını bir slayt gösterisi halinde konuklara anlattı.

HAVA KİRLİLİĞİ MİNİMUMA İNER
Ilgın; “Biyogaz dediğimiz şey organik maddelerin oksijensiz şartlarda biyolojik parçalanması sonucu üç aşamada oluşur. Bu aşamalar fermantasyon ve hidroliz, asedik asidin oluşumu ve metan gazının oluşumudur. Biyogaz üretiminin birçok faydası vardır. Enerji elde edilmekte, çıkan atık doğrudan toprağa kazandırılmaktadır. Ucuz-çevre dostu enerji ve gübre kaynağıdır. Atık geri kazanımı, atıktaki yabancı otların yok olması, kokusuz gübre, gübrenin çevreye etkisinin en aza inmesi, biyogaz sonrası atıkların değerli organik gübreye dönüşmesi gibi faydaları vardır. Biyogazın kullanım alanları ise doğrudan ısıtma ve aydınlatma, ev cihazlarında ısı amaçlı kullanım, motorlarda kullanım ve gübrenin tarımda kullanılmasıdır” diyen Ilgın daha sonra Biyogaz üretiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

Ahmet Ilgın; “Fermantörde kesinlikle oksijen bulunmaması, deterjanlı atıklar tanka alınmamalı, bakteri oluşumu için yeterli azot bulunmalı, tankta minimum yüzde 50, optimum yüzde 90 su olmalıdır, ortamda yeteri kadar organik madde bulunmalıdır” ifadelerinde bulundu.
Ilgın, biyogazın ısı olarak kullanımında kış mevsiminde bir ailenin ortalama 750 kg kömür harcadığını, bununda Ödemiş’te bin 104 konutun ısıtılması anlamına geldiğini belirtti. Ilgın daha sonra sanayide biyogazın yakıt olarak kullanılmasının Ödemiş’teki hava kirliliğine büyük ölçüde çözüm getirebileceğini, kalitesiz kömür ve katı yakıt kullanımından caydırabilme özelliğinin de olabileceğini ifade etti.

Ahmet Ilgın’dan sonra söz alan çevre mühendisi Uğur Kurtuluş da yapılacak olan arıtma tesisinin sadece evsel nitelikte olacağını ve alanın 27 bin m2 olduğunu ifade etti. Kurtuluş, arıtma tesisinin son durumu hakkında slayt gösterisi ile salondaki konukları bilgilendirirken bu tesisten günde 25 m3 çamur çıkacağını söyledi.

Biyogazder Yönetim Kurulu Üyesi Altan Denizsel de biyogazın tanıtımı, üretim şekli ve yurt dışında kullanımı hakkında bilgiler verdi. Denizsel panelde yaptığı konuşmada, “Biyogaz terimi temel olarak organik atıklardan kullanılabilir gaz üretilmesini ifade eder. Diğer bir ifade ile Oksijensiz ortamda mikrobiyolojik floranın etkisi altında organik maddenin karbondioksit ve metan gazına dönüştürülmesidir. Biyogaz elde edinimi temel olarak organik maddelerin ayrıştırılmasına dayandığı için temel madde olarak bitkisel atıklar ya da hayvansal gübreler kullanılabilmektedir. Kullanılan hayvansal gübrelerin biyogaza dönüşüm sırasında fermante olarak daha yarayışlı hale geçmesi sebebiyle dünyada temel materyal olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda tavuk gübrelerinden de oldukça verimli biyogaz üretimi sağlanabilmektedir. Tavuk gübresinin kullanımı tarım için önemlidir çünkü bu gübre topraklarda verim amaçlı kullanılamaz. Günümüzde biyogaz üretimi çok çeşitli çaplarda, tek bir evin ısıtma ve mutfak giderlerini karşılamaktan, jeneratörlerle elektrik üretimine kadar yapılmaktadır.
Dünyada biyogaz üretim ve kullanımı giderek gelişmektedir. Hayvan gübresinden elde edilen biyogazın tesis oranları dikkate alınırsa dünyadaki tesislerin yüzde 80'i Çin'de, yüzde 10'u Hindistan'da, Nepal ve Tayland'ta bulunmaktadır.

ALMANYA'DA 2.200 TESİS VAR
Avrupa'nın hayvan gübresi ile elde ettiği biyogaza ve tesis sayısına bakılacak olursa bu noktada Almanya 2 bin 200 tesis ile en fazla üretim yapan ülke konumundadır. Bu ülkeyi 70 tesis ile İtalya takip etmektedir. Almanya'da biyogaz tesislerinin yapımı 1993 yılından itibaren artmış ve yine aynı yıldan günümüze kadar 139 tesisten 2 bin 200 tesise kadar artmıştır.

MODERNLEŞME ÇABASI
Ödemiş biyogazın hammaddesi kaynağından oldukça önemli bir konumda olabilir, buraya kurulabilecek bir tesis büyük ölçüde birçok kişiyi, çiftçileri, Ödemişlileri rahatlatabilecek boyutta. Böyle bir tesis çiftliklerin modernleşmesi açısından da önemli bir etkiye sahip, sineklerin ve kokuların azalarak daha iyi bir görüntüye sahip olması sağlanabilir” açıklamalarını yaptı.

BAŞKAN KESKİN, "ARITMA TESİSİ KARŞIMIZA BİYOGAZI ÇIKARDI"
Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin de; “Bu panel sıradan bir panel olmadı, Ödemiş’te iyi bir şeyler yapabileceğimizi gördüm. Bu panelin ortaya çıkış nedenine baktığımızda belediye olarak ayda 80 bin TL elektrik giderimiz var, bütün tesislerimiz, binalarımızı işin içine alınca bu rakam ortaya çıkıyor. Arıtma tesisimiz kurulunca bu rakam 140 bin TL’yi bulacak. Birinci sorun olarak bunu gösterebiliriz, ikinci sorun olarak ise arıtma tesisi devreye girdiğinde her gün 25 ton atık çıkacak. Belki birkaç yıl üstesinden gelebiliriz ama çok büyük alanlar, havuzlar gerekiyor. Bu sorunu bertaraf etmek için uğraştığımızda karşımıza biyogaz çıktı. Belediye olarak tabii ki kendimizi düşünmüyoruz, çiftliklerimiz, mandıralarımızdaki atıkları da bertaraf edeceğiz. Biz arıtma tesisimizden çıkan çamuru doğaya en az zarar verecek şekilde yok etmek istiyoruz” dedi.

 

Destekleyen Sponsor Şirketler
 
DMI         ETKB         EİE         EPDK          TEİAŞ          TEDAŞ          EÜAŞ          TKDK         TAGEM  

ANASAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  ÜYELİK BAŞVURUSU  |  FOTO GALERİ  |  İLETİŞİM    

  SIK KULLANILANLARA EKLE  |  GİRİŞ SAYFAM YAP  |  WEBMASTER   |  TÜZÜK  | BASINDA BİZ  |  UYGULAMALAR